فرهنگ آپارتمان نشینی

همانطور که همه ما میدانیم حدود چهل سال است که با رشد و پیشرفت جمعیت ، تمایل افراد برای آپارتمان نشینی و زندگی در شهرها افزایش پیدا کرده است . آپارتمان نشینی در کنار مزایا فراوانی که دارد ممکن است معایب و مشکلاتی به همراه داشته باشد . از این قبیل مشکلات میتوانیم به ایجاد سروصدا ، پرداخت نکردن به موقع شارژ و هزینه های مشترک ، استفاده نادرست از امکانات ساختمان و … اشاره کنیم .

همچنین گاهی ممکن است افرادی که قبل از زندگی در آپارتمان در خانه های حیاط دار زندگی می کردند، با این تصور که میتواند مثل گذشته با صدای بلند صحبت کنند یا در هر ساعت رفت و آمد داشته باشند موجب سلب آسایش از بقیه ساکنان ساختمان شوند .

پس با توجه به مواردی که تا اینجا گفته شد به تمامی بایدها و نبایدها و حرکت روی مدار اخلاق ، فرهنگ آپارتمان نشینی گفته می شود . در نتیجه داشتن فرهنگ آپارتمان نشینی یکی از لازمه های زندگی در ساختمان ها و مجتمع های مسکونی می باشد .

در ادامه به بررسی و توضیح تعدادی از قوانین آپارتمان نشینی می پردازیم .

۱-قسمت های مشاع ساختمان برای استفاده همه

قسمت های مشاع یا همان قسمت های مشترک ساختمان مطابق آیین نامه اجرایی ، به بخش هایی گفته می شود که قابل استفاده برای همه مالکین هستند و هیچکدام از مالکین حق انحصاری در ارتباط با آن ها ندارند . ( برای آشنایی بیشتر با قسمت های مختلف ساختمان به پست قسمت های مختلف ساختمان مراجعه کنید )

با توجه به تعریف بالا ، همه ساکنین حق استفاده از این قسمت ها را دارند و استفاده آن ها نباید جلوی استفاده بقیه ساکنین را بگیرد. همچنین استفاده از این قسمت ها قوانین و مقررات خاص خود را دارد که در ادامه به آن می پردازیم .

  • حیاط و پارکینگ : قرار دادن هر گونه وسیله یا زباله و یا نگهداری حیوانات در این قسمت ممنوع است .

  • پارکینگ : هر واحد باید از قرار دادن خودرو در پارکینگ دیگران و یا در مسیرهای خالی که برای دور زدن خودرو در نظر گرفته شده است ، خودداری نماید .

  • اتاقک آسانسور در پشت بام ، فضای خالی زیرپله ، اتاقک تاسیسات : این قسمت ها برای مصارف ساختمان می باشند و اهالی حق قرار دادن هر گونه وسیله در آنها را ندارند.

  • آسانسور : ساکنین ساختمان اجازه حمل وسیله و یا مصالح ساختمانی با آسانسور را ندارند و در صورت وجود سرایدار ، وظیفه دارد از این کار جلوگیری نماید.

۲-حفظ امنیت ساختمان

یکی از راه های حفظ امنیت در ساختمان ، اطمینان از بسته شدن درب ساختمان و پارکینگ هنگام ورود و خروج می باشد . این کار مستلزم این است که همه اهالی ساختمان نسبت به این موضوع توجه داشته باشند تا باعث بروز مشکل در ساختمان نشود .

نصب دوربین مداربسته نیز یکی از راه های حفظ امنیت ساختمان می باشد. از این طریق علاوه بر مدیر ساختمان اهالی نیز می توانند از طریق دوربین امنیت ساختمان را کنترل کنند .

امنیت ساختمان

۳-پرداخت به موقع هزینه های مشترک

مدیر ساختمان پس از توافق با ساکنین هزینه ای تحت عنوان شارژ تعیین می کند که همه ساکنین موظف هستند در اسرع وقت این هزینه را به مدیر ساختمان پرداخت نمایند . در صورت عدم پرداخت به موقع ممکن است مشکلاتی در جهت رسیدگی به امکانات ساختمان یا پرداخت هزینه ها پیش بیاید .

هزینه شارژ ساختمان می بایست برای پرداخت قبض آب یا گاز مشترک ، هزینه نظافت ساختمان ، هزینه تعمیر آسانسور و … استفاده شود .

برای توضیح بیشتر درمورد هزینه های مشترک ساختمان می توانید به پست هزینه های مشترک در قسمت وبلاگ مراجعه نمایید .

هزینه های ساختمان

۴-تلاش در حفظ نظافت ساختمان

رعایت نظافت و تمیزی ساختمان علاوه بر ایجاد احساس خوب در اهالی ساختمان باعث جلوه بهتر و زیباتر نیز می شود . به همین دلیل ساکنین باید از قرار دادن کیسه زباله پشت درب آپارتمان یا ریختن زباله در راهرو ، حیاط یا آسانسور خودداری کنند .

همچنین باید زباله ها در ساعت مقرر در صورت وجود سرایدار توسط او ، در غیر این صورت توسط ساکنین جلوی در گذاشته شود.

نظافت ساختمان

۵-احترام به قوانین ساختمان

قوانین ساختمان توسط مدیر و با مشارکت همه ساکنین ساختمان تنظیم می شوند . به همین دلیل این قوانین میتواند در ساختمان های مختلف با هم تفاوت داشته باشد یعنی نمی توان گفت یک کار به خصوص در تمام ساختمان ها ممنوع است . برای مثال ممکن است در یک ساختمان همه ساکنین در مورد نگهداری حیوانات خانگی به توافق برسند ولی در یک ساختمان دیگر این کار ممنوع باشد . پس لازم است ساکنین جدید هر ساختمان در مورد قوانین و مقررات ساختمان مطلع گردند .

ارسال دیدگاه برای %s

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند *
You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>