انواع گیاهان آپارتمانی

نگهداری گیاهان در آپارتمان علاوه بر ایجاد فضای زیبا ، تاثیرات باورنکردنی دیگری مانند پاکسازی هوای خانه ، ایجاد حس آرامش و شادی در افراد ، افزایش تمرکز و … دارد . برخلاف تصور بعضی از افراد که فکر میکنند نگهداری گیاهان در آپارتمان کار سختی است و به مهارت خاصی احتیاج دارد باید گفت مراقب و پرورش این گیاهان آپارتمانی نیاز به یک سری اطلاعات و اصول خاصی دارد که با دانستن این اصول نگهداری از این گیاهان به کار ساده و خوشایندی تبدیل می شود .

پس تا اینجا متوجه شدیم هر یک از گیاهان آپارتمانی با توجه به ویژگی های خود نیاز به شرایط خاصی برای رشد دارند . اما همه گیاهان نیاز به یک سری شرایط و امکانات یکسان برای رشد دارند که در ادامه این پست به آن ها می پردازیم .

اکسیژن کافی

گیاهان آپارتمانی برای رشد به اکسیژن تازه و کافی احتیاج دارند . بنابراین بهتر است این گیاهان را در کنار پنجره قرار دهید و در ساعات مشخصی مثلا صبح ها پنجره را باز بگذارید تا این گیاهان بتوانند از هوای تازه استفاده کنند .

گیاهان آپارتمانی

دمای مناسب

دمای مناسب رشد گیاهان آپارتمانی در تابستان و زمستان حدود ۲۲ تا ۲۵ درجه سانتی گراد می باشد .

در زمستان که هوا روبه سرد شدن می رود گیاهان نیز به خواب زمستانی می روند . در این شرایط بهتر است با گرم کردن اتاق دمای مناسب برای رشد گیاه را فراهم کنید .

ممکن است در فصل زمستان به دلیل کاهش رطوبت خانه نوک برگ گیاهان به رنگ قهوه ای در بیاید که برای جلوگیری از این اتفاق با روش های مختلف باید رطوبت به حد مناسب برسد.

آب کافی

یکی از لازمه های اصلی برای ادامه زندگی همه گیاهان آب است . همانطور که آبیاری کم گیاهان باعث خشک شدن آن ها می شود ، اگر در آبیاری آن ها زیاده روی شود هم میتواند باعث گندیدگی و از بین رفتن آن ها شود. آب دادن بیش از اندازه گیاه و سرازیر شدن آب از گلدان باعث تشکیل نمک هایی می شود که از رشد گیاه جلوگیری می کنند .

بنابراین آب دادن به گیاه باید طبق برنامه و فواصل زمانی معینی انجام شود

گیاهان آپارتمانی

خاک مناسب

در انتخاب خاک گلدان دقت کنید که از خاک مزرعه یا همان خاک زراعی استفاده نکنید چون این خاک باعث توسعه ریشه گیاه می شود . و گیاه به دنبال توسعه ریشه روبه زرد شدن و سپس از دست دادن برگ ها می رود.

نگهداری گیاه

نور کافی

نور خورشید در تولید سبزینه گیاهان و فتوسنتز آن ها نقش اساسی و مهمی دارد . پس قرار دادن آن ها در مدت زمان معینی در برابر نور خورشید می تواند باعث رشد بهتر و سبز شدن، شود .

توجه کنید که قبل از قرار دادن گیاه زیر نورخورشید باید از مقدار نیاز گیاه به نور اطلاع کافی داشته باشید زیرا همه گیاهان به یک اندازه به نور خورشید احتیاج ندارد و قرار دادن بیش از حد آن ها زیر نور می تواند باعث خشک شدن و زرد شدن آن ها شود .

نور کافی

گیاه کراسولا خرفه ای Jade Plant

jade plant

این گیاه بومی جنوب آفریقا است و بیش از ۱۵۰ گونه دارد . یکی از مهم ترین گونه های آن Jade Plant است که محبوبیت زیادی نیز دارد .

آبیاری : این گیاه به آبیاری کمی احتیاج دارد زیرا می تواند آب را در خود ذخیره کند . این گیاه در روزهای تابستان به دو بار آبیاری در هفته نیاز دارد.

خاک : این گیاه نسبت به خاک حساسیت زیادی ندارد . خاک مناسب آن مخلوط خاک برگ ، خاک باغچه ، کوکوپیت و ماسه است . بهتر است خاک گیاه سبک باشد تا آب از آن خارج شده و ریشه در آب نماند .

نور : این گیاه دوستدار نور است و در زیر نور برگ های بیشتری تولید می کند . اما نور کم را هم می تواند تحمل کند بنابراین می توان آن را در آپارتمان نگهداری کرد . بهترین مکان برای این گیاه کنار پنجره جنوبی است تا نور کافی به آن برسد .

دما : این گیاه هوای خنک را بیشتر دوست دارد بنابراین بهترین دمای رشد آن ۱۲ تا ۲۵ درجه سانتی گراد است . در زمستان هم بهتر است در دمای ۱۰ تا ۱۴ درجه سانتی گراد نگهداری شود.

کوددهی : زمان کوددهی این گیاه بهار ، تابستان و اوایل پاییز که فصل رشد گیاه است ، می باشد . همچنین کود گیاه بنفشه آفریقایی که دارای مواد مغزی است برای آن مناسب است .

تعویض گلدان : نیازی به تعویض زود به زود گلدان ندارد . زمانی که ریشه های گیاه توسعه پیدا کنند و به کف گلدان برسند بهتر است گلدان تعویض شود .

تمیز کردن برگ : بهتر است هر ماه یک بار گرد و غبار روی برگ های گیاه تمیز شود  .

رطوبت : با توجه به ساختار و برگ های گوشتی گیاه نیاز به رطوبت زیادی ندارد و در صورت بالا بودن رطوبت ممکن است گیاه از بین برود .

ارسال دیدگاه برای %s

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند *
You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>