هزینه های مشترک ساختمان کدام اند ؟

توسعه زندگی شهری و  سکونت افراد در آپارتمان ها مسائل و مشکلات گوناگونی را به دنبال داشت . از جمله این مشکلات داشتن فرهنگ آپارتمان نشینی برای افراد و در پی آن تقسیم و پرداخت هزینه های مربوط به ساختمان می باشد .  

انواع هزینه های ساختمان

قبل از اینکه با هزینه های مشترک ساختمان و چگونگی تقسیم آن ها آشنا شویم لازم است در مورد انواع هزینه های ساختمان و قسمت های مختلف آپارتمان اطلاع کافی به دست بیاوریم .

به طور کلی هزینه های ساختمان به دو دسته هزینه های اختصاصی و هزینه های مشترک تقسیم می شوند . منظور از هزینه های اختصاصی هزینه هایی هستند که به عهده مالک یا مستاجر می باشند . هزینه های مشترک نیز هزینه هایی هستند که به عهده همه مالکین و مستاجرین ساختمان می باشند .

طبق ماده ۲۵ آیین نامه اجرایی قانون تملک آپارتمان ها ، هزینه های مشترک ساختمان شامل موارد زیر می شوند .

 

الف ) هزینه های لازم برای استفاده ، حفظ و نگهداری عادی ساختمان و تاسیسات و تجهیزات مربوطه .

از این دسته هزینه ها میتوانیم به موارد زیر اشاره کنیم :

  • برق مشترک حیاط ، پارکینگ ، راه پله ، راهرو.
  • تاسیسات برق ، آب ، حرارتی ، برودتی .
  • تعمیر دیوارها ، پله ها ، آسفالت پشت بام .
  • انرژی های گرمایشی و سرمایشی .

 

ب ) هزینه های اداری ساختمان ، حق بیمه و حق الزحمه مدیر یا مدیران .

طبق ماده ۱۴ قانون تملک آپارتمان ها ، مدیر ساختمان موظف است تمام بنا را در برابر آتش سوزی بیمه نماید . سهم بیمه هر یک از مالکان نیز متناسب با سطح زیربنای اختصاصی آن ها توسط مدیر تعیین می گردد.

درصورتی که مدیر ساختمان از خارج از ساختمان باشد باید مطابق قرارداد بسته شده با او حق الزحمه دریافت کند . همچنین اگر مدیر ساختمان از ساکنین ساختمان باشد باید مطابق قرارداد حق الزحمه بگیرد در غیر این صورت اگر قرارداد تنظیم نشده باشد مجاز به برداشت هیچ مبلغی به عنوان حق الزحمه نیست .

تعیین سهم مالکین از هزینه های مشترک

با توجه به قانون تملک آپارتمان ها و آیین نامه اجرایی دو روش برای تعیین سهم مالکین از هزینه های ساختمان وجود دارد که در ادامه توضیح خواهیم داد .

 

الف) روش قراردادی

در این روش ساکنین آپارتمان با تنظیم قراردادی در خصوص تقسیم هزینه های مشترک سهم هر واحد را تعیین می کنند . در صورتی که این قرارداد مورد تایید اکثریت مالکین باشد لازم به اجرا است . زیرا مطابق ماده ۱۰ قانون مدنی ، قراردادهاي خصوصي كه مطابق قانون تدوين شده باشند، براي طرفين لازم الاجرا هستند.

منظور از اکثریت مالکین مطابق ماده ۶ قانون تملک آپارتمان ها ، مالکینی هستند که بیش از نصف مساحت تمام قسمت های اختصاصی را مالک باشند ، می باشد .

 

ب ) روش قانونی

مطابق ماده ۴ قانون تملک آپارتمان ها ، سهم هر یک از مالکان از هزینه های مشترک متناسب است با ، نسبت مساحت قسمت اختصاصی هر واحد به مجموع مساحت قسمت های اختصاصی کل ساختمان به جز هزینه هایی که به دلیل عدم ارتباط با مساحت زیربنا به نحو مساوی تقسیم خواهند شد .

بنابراین سهم هر یک از مالکین از هزینه ها به دو بخش تقسیم می شود :

 

۱-هزینه های نسبی

هزینه های نسبی به هزینه هایی گفته می شود که رابطه مستقیم با مساحت اختصاصی هر یک از واحد ها دارد . بنابراین هر واحدی که مساحت بیشتری داشته باشد سهم بیشتری نیز در این دسته از هزینه ها دارد .

هزینه هایی که متناسب با مساحت واحد محاسبه می شوند شامل هزینه : آب ، گاز ، برق ، ایزوگام و …. می شوند .  

۲-هزینه های ثابت

این دسته از هزینه ها برخلاف دسته قبل هیچ ارتباطی با مساحت واحد ندارند و به صورت مساوی تقسیم می شوند . از جمله این هزینه ها می توانیم به حقوق نگهبان یا سرایدار ، هزینه نظافت ، هزینه نگهداری تاسیسات و شوفاژ خانه و … اشاره کنیم .

ارسال دیدگاه برای %s

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند *
You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>